Развитието на техническите средства за пресмятане преминава през четири основни етапа . Предмеханичен , механичен , електромеханичен , електронен .

3.Електромеханичен етап


През XIX в. за задвижване на механизмите в производството на сметачни машини започва да се използва електричеството. Така механичните аритмометри стават електромеханични.
Този етап се характеризира основно с така наречените релейни машини

img
Херман Холерит (1860-1929г.)
През 1889 г. американският изобретател Херман Холерит доразвива идеята на Бабидж и създава машина наречена табулатор ( произвеждана и през XX в. ) .
С помощта на тази машина за много кратък период е направена статистическа обработка на резлутатите от преброяването на населението в САЩ .
През 1896г. Холерит основава компанията Tabulating Machine Company, която по късно дава началотo на IBM.




>В периода 1938-1941г., немския учен Конрад Цузе създава Z-1, първата универсална сметачна машина с електромагнитни релета.



В периода 1939-1944г., в САЩ Хауърд Айкън конструира машината МАРК 1. Освен четирите аритметични действия, тя е намирала и стойността на величини, зададени таблично. Айкън работи в едно от предприятията на фирмата IBM в Ню-Йорк. Машината MARC-I работила в продължение на 15 години.



В периода 1940-1947г., в лаборатория на фирмата БЕЛ, Джон Стибиц конструира машините Бел (BEL-I до BEL-V) с детайли, схеми и апаратура, използвани в автоматичните телефонни централи.

Тъй като релетата не били надеждни елементи, Стибиц за първи път разработил и вградил диагностични схеми за откриване на грешки.

Страница 6